2010 m. rugpjūčio 16 d., pirmadienis

Iš ko prasideda ūkis (ekonomika) ir pinigai? :)

Kartą nugirdau kažkur vieną įdomią mintį. Tai ja ir pasidalysiu. Iš esmės, kad žmonija išgyventų, arba kitais žodžiais, viskas, ko materialaus reikia žmogui, kad išgyventų, gaunama iš dviejų rūšių išteklių: 1. tai, kas tinka suvalgyti; 2. tai, kas netinka suvalgyti. Todėl ir bet koks žmonių ūkis (mėgstantiems skambius žodžius - tebūnie ekonomika :) ) remiasi dviem išteklių rūšimis - žemės (į tai galima priskirti ir miškus bei vandenis) ūkiu ir kasyba (kalnakasyba). Žemės ūkis duoda viską, ko reikia mūsų pilvams, na, o iš iškastų žaliavų darom degalus, konstruojam mašinas, statom namus (iš medžių taip pat tą galima daryti, tai išteklius,kaip ir dar keletas kitų, tinkantis abiems išteklių rūšims, jei matuosim pagal tinkamumą skrandžiui :) ) ir t.t.
Taigi, kuo arčiau mūsų darbas ar veikla yra šalia žemės ūkio ar kasybos, tuo ilgiau turėsim ką veikti ir mūsų taip greit neatleis dėl visokų krizių. Nes tiek valgyti, tiek naudotis įvairiais daiktais buityje žmonėms reikia ir per krizes, ir per gerus laikus :). Iš kitos pusės - kieno nuosavybėje pasaulio mastu šie ištekliai, tas ir diktuoja savo valią...
Kuo tai įdomu Lietuvos atžvilgiu. Energetinių iškasamų išteklių beveik neturime. Beveik viskas, ką pas mus galima rasti, daugiausiai tinka statyboms. Tačiau tai sritis, kuri sutraukia į save kažkur kitur uždirbtus pinigus. Reikia kažkur pinigus uždirbti. Vienintelė vieta iš dviejų, kur mums lieka kažką veikti kaip šaliai, yra žemės ūkis. Kad ir kaip daug kas su pašaipa ar netgi su panieka į tai žiūrėtų. Tai viena iš dviejų sričių, kurios duoda pradžią žmonių poreikių patenkinimui. Nevystysim jos, netobulinsim, nekursim naujų konkurencingų ir reikalingų pasauliui maisto produktų - liksim visiški išlaikytiniai, nes antros rūšies (kasybos) brangių ir vertingų išteklių (ypač energetinių) beveik neturime. Tiesa, lieka dar vienas išteklius - tai patys žmonės, kurie galėtų kurti kažkokias aukštas technologijas, programuoti ir t.t. ir pan. Pala, bet jiems taip pat reikia kažkur gyventi, kažką valgyti. O jei negalim pasiūlyti nei nebrangaus kokybiško maisto (žemės ūkio kraštas!), nei nebrangaus būsto (nors statyboms išteklių turim!), tai kas ir kodėl mums turėtų kurti kažkokias technologijas, kurios (atseit) mūsų šalį išves į šviesų rytojų? :)

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą

Pastaba: tik šio tinklaraščio narys gali skelbti komentarus.