2012 m. sausio 26 d., ketvirtadienis

Išlaidų analizė

Grįžtam prie savų finansų valdymo praktikos. Manau, kad savo tiek išlaidas, tiek pajamas susivedate. Pajamų apskaitai aš naudoju excel'į (kaip rašiau, failą galiu norintiems atsiųsti, parašykite į el. paštą), išlaidų apskaitai - programėlę "Namų buhalteris". Taigi, kaip panagrinėti suvestus duomenis?
Visų pirma, analizavimą darykite raštu. Aš tai darau kompiuteriu, teksto redaktoriumi. Mano išlaidų analizės yra kasmėnesinės, metinės ir viso periodo apžvalga, nuo pat išlaidų apskaitos pradžios iki paskutinių pasibaigusių kalendorinių metų galo.
Išlaidoms kas mėnesį analizuoti su NB programėle suformuoju grafiką už paskutinį pasibaigusį mėnesį, tą grafiką, naudodamas "Print Screen" klavišą pasidarau paveikslėlį, tinkamą įkelti į teksto redaktorių. Ir po paveikslėliu parašau savo pastebėjimus apie patirtas išlaidas, ką matau iš grafiko, pvz., kiek per mėnesį išleidau maistui, būstui, transportui, kiek procentų tai sudaro nuo visų patirtų išlaidų per mėnesį, kiek tai daugiau/mažiau nei praeitą mėnesį, kodėl buvo patirtos vienokios ar kitokios išlaidos, taip pat parašau sau rekomendacijas ateinančiam mėnesiui, ką reikia keisti, kur sutaupyti ir panašiai. Viską aprašau kuo trumpiau, daugiausia keliais sakiniais, įsipareigojimus kitam mėnesiui - trumpais atskirais punktais. Visas tekstas su jau minėtu grafiku turi tilpti viename A4 lape. Šį lapą atsispausdinu ir laikau po ranka per visą ateinantį mėnesį, kad prisiminti apie prisiimtus sau įsipareigojimus ir juos vykdyti. Mėnuo baigėsi - vėl viską tą patį susirašau, kaip sekėsi vykdyti, kas nesisekė, ir kodėl, ką darysiu kitą mėnesį, be abejo, plius naujas išlaidų grafikas, jo pokyčių lyginant su praeitu mėnesiu komentarai... Neišsiplėskit :) .
Metinė išlaidų apžvalga daugiau informacinio pobūdžio. Suformuoju išlaidų grafiką už metus. Parašau komentarus, kiek kam išleista, kiek procentais nuo visų išlaidų sudaro pragyvenimo išlaidos, kaip jos keitėsi lyginant su pernai, ko reikėtų kitiems metams.
Viso periodo apžvalga panaši į kasmetinę. Formuoju visų išlaidų grafiką, skaičiuoju, kiek procentais kokiems dalykams išleidau (pvz., kiek sudaro bendrai išlaidos būstui, transportui ir maistui), pasirašau kitus pastebėjimus.
Taigi, griežtų taisyklių mano manymu čia nėra. Svarbiausia - daryti tokias analizes, nes tada geriau jausite situaciją, kas dedasi su Jūsų išlaidomis ir tada jau realiai galėsite suvokti, KAIP norite pakeisti savo išlaidų struktūrą. Sėkmės.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą

Pastaba: tik šio tinklaraščio narys gali skelbti komentarus.